Petice - připojení k Jičínu, Nové Noviny r. 2001
Nové Noviny č. 13/01 |
30. března 2001 |
str. 2 |
Kolem petice se mezi obyvateli obce rozhořel ostrý spor
Pokud by se Bradlecká Lhota nepřipojila k Jičínu, její pověřenou obcí by se mohla stát Lomnice nad Popelkou.
FOTO: pe
Bradlecká Lhota - Ostrou polemiku mezi některými obyvateli Bradlecké Lhoty vyvolala nedávno pořádaná petice o přeřazení obce z kraje Libereckého do Královéhradeckého. V obci se totiž najdou jak jednoznační přívrženci odtržení, tak i občané s opačným názorem.
V petici, která byla ukončena počátkem března, se však většina občanů trvale bydlících v obci vyjádřila pro přeřazení pod okres Jičín. Bradlecká Lhota totiž územně spadá pod okres Semily a téměř sedmdesát procent občanů je podle výsledků petice přesvědčených o tom, že období, po které běží reforma veřejné správy, by bylo vhodné využít právě k začlenění pod jičínský okres. "Ze 163 lidí nám to podepsalo více než polovina, přesně 110 osob starších osmnácti let, včetně čtyř zastupitelů ze sedmi. Jak jsem předpokládala, nikdo z podepsaných po mně nechtěl nějaké důvody nebo vysvětlení, proč bychom se měli připojovat k jičínskému okresu. Naopak petici uvítali. Občanů, kteří zde žijí, je však rozhodně ještě více. Ti však mají již dnes trvalý pobyt na Jičínsku, aby neměli zbytečné problémy s dojížděním na úřady sídlící v Semilech," komentuje výsledek jedna z organizátorek petice Yvona Švůgerová. "Za vše přece hovoří i to, že Jičín je od nás vzdálen pouze osm kilometrů oproti Semilům, kam to máme téměř třikrát dále. S tím je spojena i dostupnost úřadů, která je taktéž mnohem horší," doplňuje další z organizátorek akce, členka místního zastupitelstva Vladimíra Mizerová. Podle ní se o možném přiřazení k Jičínu diskutuje již delší čas, poprvé se však celá záležitost více otevřela až v půli února na jednání veřejného zastupitelstva. "Že je otázka připojení k Jičínu opravdu žhavá, jednoznačně svědčí i poměrně vysoká účast obyvatel Lhoty na tomto jednání. Na únorové schůzi jsme se dohodli i o uspořádání petice a založení petičního výboru," upřesňuje. Organizátoři petice pro přiřazení k jičínskému okresu uvádějí i další důvody. "Na Jičínsku je i mnohem více pracovních příležitostí, a proto převážná část lidí dojíždí za prací právě tam. V Lomnici, kde pracuje zhruba desítka našich obyvatel, je to se zaměstnáním stále horší. Nezaměstnaní se například musí registrovat a zajíždět na úřad práce do Semil, ale práci si ve skutečnosti hledají v Jičíně. Navíc i děti od uzavření místní jednotřídky v roce 1975 dnes dojíždějí do školy v Železnici. V ní máme také poštu a navštěvujeme zde i lékaře. Právě dostupnost zdravotní péče a úřadů na Jičínsku je pro nás asi tím nejdůležitějším," říká další z příznivců odtržení Libuše Pražáková. "Navíc si myslím, že nemůžeme čekat, zda bude v Lomnici zřízen pověřený úřad, protože by už mohlo být pozdě a do libereckého kraje opravdu patřit nechceme," připojuje další argument.
Petice však u všech obyvatel Bradlecké Lhoty přijímána tak jednoznačně pozitivně není. "Já jsem ji nepodepsal a nemůžu ji respektovat," reaguje na dotaz starosta obce František Výmola. Podle něho je celá záležitost vytržena z kontextu. "Petice byla směřována proti nám. Její pořadatelé tvrdí, že obec jakoby se o celou záležitost nezajímala a nechávala vše volnému vývoji. Musíme přece vycházet z toho, co by přiřazení k Jičínu lidem skutečně přineslo. Nic jsme nezaspali, ale je rozumné počkat do konce května, dokdy probíhá druhé kolo reformy veřejné správy. Lomnice nad Popelkou by totiž podle vládního návrhu měla být pověřenou obcí a přistoupením k Jičínu bychom nakonec paradoxně mohli občanům spíše ublížit," vyjadřuje svůj názor starosta. "Až budeme skutečně vědět, jak všechno dopadne, budeme moci lidem nastínit dvě jasné varianty. Teprve poté souhlasím s tím, aby byla uspořádána nová petice a občané se mohli na základě jasných podkladů rozhodnout. Jednoduše chceme, abychom pověřený úřad měli co nejblíže, ať už to bude Jičín nebo Lomnice," dodává Výmola.
Výsledek petice byl zaslán Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky, krajským úřadům v Liberci a Hradci Králové, ale i okresním úřadům v Jičíně a v Semilech. "Náš okresní úřad může vše vzít pouze na vědomí. O konečném zařazení obce by měla nakonec rozhodnout poslanecká sněmovna, která k nám může učinit dotaz a zajímat se o náš názor. Dotaz by však zákonodárci měli spíše směřovat na kraj, protože zde se nejedná pouze o změny v rámci dvou okresů, ale mezi dvěma kraji. Navíc pro konečný termín všech změn doposud nebyla stanovena jednoznačná lhůta, a proto se veškeré návrhy zatím s největší pravděpodobností pouze soustřeďují ve sněmovně," říká vedoucí referátu vnitřních věcí na Okresním úřadu v Jičíně Miloš Valášek. "Pokud bychom parlamentem byli osloveni, snahu občanů Bradlecké Lhoty o připojení k Jičínu bychom určitě podpořili," doplňuje vedoucí kanceláře přednosty Jan Jiřička.
(max)